Bunebe 728x90

2020 YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?


YKS 2020 yılında 27 Haziran ve 28 Haziran'da yapıldı. TYT'nin ardından 28 Haziran'da AYT yapıldı. Son oturum YDT ile YKS sona erdi. Sınava giren adaylar heyecanla kaç puan alacaklarını öğrenmek istiyorlar. Sonuçların açıklanmasının ardından ise tercih heyecanı başlayacak.

YKS sonuçları araştırılan konular arasında yerini aldı. TYT, AYT, YDT sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu, 27 Haziran ve 28 Haziran'da yapılan oturumların ardından yoğun ilgi görüyor. Heyecanla sonuç açıklamasını bekleyen adaylar YKS sorularına ve cevaplarına bakarak tahmini puanlarını hesaplıyorlar. Sonuçlar 28 Temmuz'da erişime açılacak.Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile buradan veya mobil uygulamasından öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.SONUÇLAR NASIL KULLANILACAK? 


TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri olması gerekmektedir.
Yorum Gönder

0 Yorumlar