Bunebe 728x90

Yunan Şirketlerinden Türk Mallarına Boykot Çağrısı

Türkiye'nin Ayasofya'yı müzeden camiye dönüştürme kararının ardından Atina ve Ankara arasında başlayan söz düellosu devam etmekte. Yunanistan'dan, Türkiye'ye yaptırım uygulanması için başlattığı diplomatik girişimi yoğunlaştırırken, Yunan firmaları, Türk mallarına yönelik boykot kampanyası başlattı.Amerikanın Sesi'nin verdiği habere göreYunanistan'ın ticaret alanındaki öne gelen temsilcilerinden Vassilis Korkidis, Türkiye'ye Ayasofya kararı sebebiyle acilen yanıt verilmesini savunanlar arasında. Yunan hükümetinin Ayasofya'nın statü değişikliğine karşılık verme konusunda devam eden çabalarının farkında olduklarını kaydeden Korkidis, bu çabalar elle tutulur hale gelene kadar Yunan şirketlerinin Türk ortaklarıyla ticareti vakit kaybetmeden boykot etmeye başlaması gerektiğini kaydediyor.

'868 ve 869 numaralarını taşıyan ürünleri almayın'
Yunan tüketicilerin de boykot kampanyasına katılması gerektiği görüşünde olan Korkidis, ithal ürünlerin üzerindeki barkodlarda 868 ve 869 numaralarını taşıyan Türk mallarının bir an önce boykot edilmesi gerektiğini söylüyor.

Türkiye'nin Yunanistana ihracatı yıllık 1 milyar 200 milyon dolar
Türkiye ve Yunanistan arasındaki ticari ilişkiler, iki ülke arasında uzun yıllardır devam eden gerginliklere rağmen son dönemde büyük ölçüde arttı. Yunanistan Türkiye'ye yılda 1 milyar 600 milyon dolar tutarında ihracat yapıyor. Türkiye'nin Yunanistan'a ihracatının tutarıysa 1 milyar 200 milyon dolar.
Yunan kamuoyunun Türk mallarına yönelik boykot çağrısını izleyip izlemeyecekleri, özellikle Corona virüsü pandemisinin Yunan ekonomisini karmaşaya sürüklediği göz önünde bulundurulduğunda net değil.
Ancak uzmanlara göre Ayasofya'nın yeniden cami olarak hizmete açılmasının Yunan kamuoyunda yarattığı öfke ve üzüntü kısa vadeli ticari kazanımların daha büyük kayıplarla silinmesi anlamına gelebilir.


Yorum Gönder

0 Yorumlar