Bunebe 728x90

178 Terabit ile Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

Araştırmacılar, mevcut fiber optik kabloları kullanarak 178 terabit hıza ulaşarak dünya internet hızı rekoru kırdı. Bilim insanları, yeni teknolojiyi mevcut internet altyapısı üzerine inşa ettiklerinden teknolojinin uygulanabilirliği yüksek.

Londra Üniversitesi Akademisi (UCL), Xtera ve KDDI Research’ten mühendisler, halihazırda kullanılmakta olan fiber optik altyapısı ile daha fazla bilgiyi daha küçük veri paketlerine sıkıştırmak için yeni teknolojiler üzerinde çalıştılar ve dünya internet hızı rekorunu kırmayı başardılar.

IEEE Photonics Technology Letters dergisinde yayınlanan çalışmaya göre araştırmacılar, çalışmaları sonucunda 178 terabit (Tb/sn) internet hızına ulaşmayı başardılar. Bu hızı şöyle açıklayabiliriz; Netflix’te bulunan tüm içerikleri bir saniyenin altında bir sürede indirebilirsiniz.Aktarılan bilgilere göre ulaşılan rekor internet hızı, tüketicilere sunulan en hızlı internetten (Japonya, ABD ve Yeni Zelanda gibi birkaç ülkede 10 Gb/sn hız sunuluyor) 17.800 kat daha hızlı. Hatta NASA’nın 400 Gb/sn hız sunan ESnet’i bile bu hızın yakınından bile geçemiyor.

Bir önceki dünya internet hızı rekorunda bir Japon araştırma ekibi, 150 Tb/sn hıza ulaşmayı başarmıştı. Ancak yeni rekor, Japon ekibin ulaştığı hızı neredeyse yüzde 20 geliştirmeyi başarıyor.

İnanılmaz veri aktarım hızlarına ulaşılarak internet hızı rekoru kırılmış olması heyecan verici olsa da günün sonunda en çok merak ettiğimiz şey, bunun bizi nasıl etkileyeceği oluyor. İyi haber şu ki; araştırmacılar söz konusu rekoru mevcut internet altyapısını kullanarak kırdıklarından yeni teknoloji, kullandığımız internete sıfırdan geliştirilen bir teknolojiye kıyasla daha kolay entegre edilebilir.

Işığı modüle eden yeni teknoloji ile mevcut internet altyapısındaki kabloları değiştirmek yerine yalnızca her 40 ila 100 kilometrede bir amplifikatörlerin yükseltilmesi, daha yüksek bir internet hızı için yeterli olabilir.


Yorum Gönder

0 Yorumlar