Bunebe 728x90

Bu Sene Okulların Her İl İçin Değişik Zamanlarda Açılması Planlanıyor

Koronavirüs dönemi nedeniyle açılıp açılmayacağı tartışılan eğitim - öğretim yılıyla ilgili yeni haberler gelmeye devam ediyor. Gelen son bilgilere göre okullar her il için farklı zaman aralıklarında açılacak.

Koronavirüs pandemisiyle geçen 2020 bahar eğitim - öğretim yılı, genel olarak uzaktan tamamlanmış olsa da arkasında pek çok soru işareti bıraktı. Uzaktan eğitimin yetersizliğinden şikayet eden öğrencileri ise şimdi 2020 - 2021 eğitim - öğretim yılında nasıl bir yol izleneceği merakı saldı. 

Türkiye’de öğrenci, veli, öğretmen ve eğitim sektöründe çalışan milyonlarca insanı hesaba kattığımızda tüm Türkiye’yi yakından ilgilendiren bu durum, hala çözüme kavuşturulmuş değil. Milli Eğitim Bakanlığı’nın genelgesine göre 31 Ağustos’ta açılacak okullar, koronavirüs vakalarındaki artış göz önüne alındığında çok gerçekçi bir senaryoymuş gibi durmuyor.Ankara’dan edinilen bilgiye göre özel okullar 15 - 17 Ağustos, devlet okulları ise 31 Ağustos’ta açılacağı bilgisi çok yakında değişebilir. Yetkililerin üzerinde çalıştığı sisteme göre okullar, her il ve ilçede farklı takvimlerde açılabilir. Bu noktada yetkinin ise her il için valilik ve sağlık kurullarına verildiği bildirildi. 

Vaka Sayısı Fazla Olan Şehirlerde Okullar Açılmayabilir

Yine edinilen bilgilere göre özellikle vaka artışı yüksek olan Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Konya ve Ankara’da özel ve devlet okullarının belirlenen tarihte eğitim / öğretime açılmaması düşünülüyor. İstanbul’da ise özel okulların açılışının ay sonuna kadar ertelenmesi planlanıyor. Okulların açılışındaki son tarihi ise MEB belirleyecek.

Vaka Sayısı 900 Kişiden Az Olan Şehirlerde Okullar Açılacak

Bilim Kurulu’nun tavsiyesine göre bu sene okulların açılabilmesi için illerde koronavirüs vaka sayısının 900 kişinin altında olması isteniyor. Bu sayıların üstünde olan şehirlerde okulların açılmaması önerilirken, alınacak kararların önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar