Bunebe 728x90

Cam Filmi Yasak Mı ?

Yasaklanan sonra serbest bırakılan ve ardından tekrar yasaklanan arabalarda cam film uygulaması konusunda hala pek çok sürücünün aklında soru işaretleri var. Sizin için araba cam filmi uygulaması yasak mı, cezası ne kadar, istisnaları neler gibi merak edilen soruları yanıtladık ve uygulama ile ilgili bilmeniz gereken detayları anlattık.

Arabalarda kullanılan cam filmi uygulaması şu an yasak kapsamında. Hatta arabada cam filmi olması durumunda araç muayeneden geçemiyor ve ağır hasarlı raporu alıyor. 2017 yılında kalkması beklenen yasak kalkmadı. Yasağa uymayanlar için uygulanan cezalar var.Aslında cam filmi uygulaması hiçbir zaman tam olarak serbest değildi. Uzun yıllardır Emniyet Müdürlüğü tarafından istenmiyordu. 2016 yılında kısa bir süre serbest kaldı fakat ardından hemen, yeniden yasaklandı. Cam filminin milli güvenlik meselesi olarak değerlendirildiği biliniyor.

Arabanızda cam filmi varsa araç muayenesinden geçemediğinizi, aracın ağır hasarlı olarak rapor edildiğini söylemiştik. Yalnızca muayene sırasında değil, standart bir polis çevirme uygulamasında arabanızda cam film varken yakalanırsanız da bir cezası var. 

Cam filmi taktırmanın cezası 301 ile 427 Türk Lirası arasında değişiyor. Arabanızda cam film takılı halde ikinci kez yakalanırsanız hem yeniden ceza alıyorsunuz hem de arabanız trafikten men ediliyor. Yasağa uymamanın cezası oldukça yüksek.

Dönemin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü konu ile ilgili yaptığı açıklamada; fabrika çıkışında camlı olarak piyasaya sürülen R43 cam filmli araçlar ceza almayacak, ceza alanlar yalnızca bu cam filmleri sonradan taktıran kişiler, demişti.

Cam filmlerin farklı türleri var. Bunlardan biri olan R43 cam filmi konusunda herhangi bir yasak yok. Zaten her araba camında belirli bir oranda film olması gerekiyor, bu olası kaza anlarında camların parçalanarak araç içindeki kişilerin yaralanmasını önlüyor. Fakat fabrika çıkışında cam film olmayan arabalara cam filmi taktıran kişiler hakkında cezai işlem uygulanıyor.

Sizin için cam filmi yasak mı, cezası ne kadar, sökme işlemi ne kadar, istisnası neler gibi merak edilen soruları yanıtladık ve yasak ile ilgili bilmeniz gereken detayları açıkladık. Cam filmi uygulaması hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar