Bunebe 728x90

Gelmiş Geçmiş En İyi PlayStation Oyunları

Günümüz oyun dünyasında artık konsol ve PC arasındaki çizgiler kaybolmaya başlasa da hâlâ konsollara özel belirli oyunlar çıkmaya devam ediyor. Özellikle Sony PlayStation ve Microsoft Xbox arasındaki rekabetin körüklenmesi için Sony ve Microsoft her sene belirli sayıda oyunu sadece kendi platformları için yayınlıyor.

Oyuncular arasında PlayStation 4 özel oyunları mı daha iyi yoksa Xbox özel oyunları mı? tartışması da bu doğrultuda yıllardır devam ediyor. Bu listemizde oyuncular ve eleştirmenler tarafından büyük beğeni toplamış PlayStation 4 özel oyunları nelermiş, yakından bakıyoruz. Detroit: Become Human, Death Stranding ve Horizon Zero Dawn gibi bu listenin olmazsa olmaz oyunlarını ise yakında zamanda PC’ye çıktıkları için listeye dâhil etmediğimizi belirtmekte fayda var.Uncharted: The Lost Legacy • Geliştirici: Naughty Dog
 • Tür: Aksiyon, Macera
 • Boyut: 48 GB

Uncharted 4 oyunun bağımsız bir genişletme paketi olan Uncharted: The Lost Legacy, diğer Uncharted oyunları gibi en sevilen PlayStation 4 özel oyunları arasında yerini tartışmasız olarak kazanmış bir oyun. Serinin Nathan Drake’i içermeyen tek oyunu olan Uncharted: Kayıp Miras, bir Uncharted oyununun Nathan Drake olmadan da oldukça başarılı olabileceğini bizlere gösterdi.

Oldukça fazla Tomb Raider esintileri taşıyan oyunda, Chloe ve Nadine ile birlikte Hindistan’ın Batı Dağ Geçidine doğru bir yolculuğa çıkıyoruz ve tabii ki Uncharted oyunlarının vazgeçilmez öğesi olan duraksız aksiyon bir an bile peşimizi bırakmıyor. Uncharted: The Lost Legacy, diğer Uncharted oyunlarına göre bir nebze kısa olsa da hâlâ başından kalkmadan saatler geçirebileceğiniz bir oyun.Gran Turismo Sport • Geliştirici: Polyphony Digital
 • Tür: Yarış, Simülasyon
 • Boyut: 43 GB

Serinin 13. ve ilk PlayStation 4 özel oyunu olan Gran Turismo Sport, listemizin bir diğer PlayStation Hits oyunu. Orijinalinde sürekli multiplayer olarak oynanan bir yarış oyunu olan Gran Turismo serisi, Sport ile birlikte ilk defa oyuncular tarafından çok istenen bir single player moduna da sahip oluyor.

Efsanevi Nürburgring ve Tokyo Expressway pistleri dâhil olmak üzere 19’un üzerinde pist ve bölgeye sahip olan GT Sport oyunculara 100’ün üzerinde farklı araç seçeneği de sunuyor. Direksiyon takımınızı kapıp lastik yakabileceğiniz GT Sport ayrıca VR desteğine de sahip.Until Dawn • Geliştirici: Supermassive Games Ltd
 • Tür: Hayatta Kalma, Korku
 • Boyut: 38 GB

İlk olarak 2010 yılında yayınlandığında oyun dünyasına yeni bir soluk getiren Heavy Rain bildiğiniz üzere kendinden sonra çıkan birçok oyuna ilham olmuştu. Heavy Rain’den ilham alan ve aynı ekolü izleyen oyunlardan bir tanesi olan Until Dawn, hikâyesiyle ve verdiği gerilimle PlayStation platformundaki belki de en iyi korku oyunu.

Anlattığı yerli Amerikan mitlerini de içeren hikâyesiyle kısa zamanda kendi sinematik evrenini de yaratan ve oyuncular ile eleştirmenlerden tam puan alan Until Dawn hem grafik yönünden hem de hikâye anlatımı yönünden üst düzey bir iş başarıyor ve aldığı övgüleri sonuna kadar hak ediyor.Marvel's Spider-Man • Geliştirici: Insomniac Games
 • Tür: Aksiyon, Macera, Süper Kahraman
 • Boyut: 47 GB

Geçtiğimiz 20 senedir oyun dünyasında bulunan ve bir türlü beğenilen bir oyun çıkartamamış olan Spider-Man serisi, nihayet PlayStation 4 özel oyunu Spider-Man (2018) ile istediği başarıyı ve övgüyü yakaladı. Bugüne kadar çıkan en iyi Spider-Man oyunu olarak değerlendirilen bu oyun, kısa zamanda en sevilen PlayStation 4 özel oyunları arasında da yerini aldı.

Spider-Man, çizgi roman dünyasından tatmin edici sayıda birçok karaktere yer veren, akıcı ve şahane bir oynanışa sahip olan ve kaliteli bir hikâye anlatan bir süper kahraman oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Spider-Man, özellikle oyun dünyasında eksikliği çekilen süper kahraman oyunları kategorisini tek başına doldurabiliyor. Bu doğrultuda, bu sene duyurulan ve PlayStation 5 için özel olarak çıkacak olan Spider-Man: Miles Morales’i hepimiz sabırsızlıkla bekliyoruz.
Bloodborne • Geliştirici: FromSoftware
 • Tür: Aksiyon, Rol Yapma Oyunu
 • Boyut: 27 GB

Soulborn, yani Dark Souls benzeri oyunların en çok tutulan ve sevilen ismi olan Bloodborne, Dark Souls temasını alarak bambaşka bir seviyeye taşımış olan yegane oyun. Dark Souls’un oyun dünyasındaki önemli yeri nedeniyle PlayStation 4 platformu için bu tarz bir oyun çıkarmaya yönelen Sony, Bloodborne ile beraber çok sevilen bir PlayStation 4 özel oyunu kazanmış oldu.

Sıradan bir Dark Souls benzeri oyun olmanın ötesine çıkan Bloodborne, oynanışa getirdiği geliştirmeler ve yarattığı oldukça ilgi çekici dünyası ve atmosferiyle Dark Souls sevenler için vazgeçilmez bir alternatif olmayı başardı. Özellikle Dark Souls oyunlarının bazen can sıkan yavaş dövüş sistemini geride bırakan Bloodborne, oldukça hızlı ve daha çok kombo yapabildiğiniz akıcı bir dövüş sistemine sahip.PlayStation 4 dönemin bu yıl yavaş yavaş sonuna gelirken, sizler için en sevilen PlayStation 4 özel oyunları listesine yakından baktık ve bazı oyunları inceledik. Tabii ki tüm çıkan PlayStation 4 oyunlarına bir listede yer vermek mümkün değil. Bu yüzden hem eleştirmenler hem de oyunculardan genel olarak olumlu geri dönüş alan ve ödül toplayan yapımlara bu listemizde yer verdik. Bu yıl sonlarında çıkacak olan PlayStation 5 ile beraber yeni ve uzun bir oyun platformu dönemine giriş yapıyor olacağız. Sizler PlayStation 4 özel oyunları hakkında neler düşünüyorsunuz?

Yorum Gönder

0 Yorumlar