Bunebe 728x90

Google Play Hizmetleri,10 Milyar’dan Fazla İndirildi!

Google servislerinin bulunduğu Android cihazlar için belkemiği olan Google Play hizmetleri, yükleme sayısında yepyeni bir rekora imza attı. Uygulama, Play Store üzerinden 10 milyar yükleme sayısını geçti.

Dünya geneli mobil işletim sistemleri pazarında aslan payı, büyük bir farkla Google tarafından geliştirilen Android‘e ait. Milyarlarca kullanıcıya sahip olan bu işletim sisteminin tek resmi mağazası ise Google Play Store.

Android kullanıcıları, Play Store üzerinden lüzumlu olan programları ve oyunları indirerek telefonlarını daha kullanımı kolay bir duruma getirmeye çalışıyorlar. Google’ın kendi servisleri ise nerdeyse her Android aygıtta yer alıyor. İşte bunlardan bir tanesi olan Google Play hizmetleri, 10 milyar indirme barajını aşan ilk Android programı olmayı başardı.Google Play hizmetleri’nin tam olarak ne işe yaradığını bilmeyenler amacıyla mağazadaki sayfasında gerektiğince kolay bir dille anlatılan, kısa bir açıklaması bulunuyor:

“Google Play hizmetleri Google programlarını ve Google Play’den alınan programları yenilemek amacıyla kullanılır. Bu bileşen, Google hizmetlerinizde kimlik doğrulama, senkronize edilen kişiler, en son kullanıcı saklılığı ayarlarının tümüne erişme ve daha yüksek kalitede, daha az güç harcayan koordinat tabanlı hizmetler gibi asli fonksiyonları sağlar. Google Play hizmetleri ilaveten program tecrübesinizi de geliştirir. Çevrimdışı aramaları hızlandırır, daha çarpıcı haritalar sağlar ve oyun tecrübesini iyileştirir.”Yani Google Play hizmetleri uygulaması, nerdeyse bütün Android cihazlarda yüklü olan API’lerin ve servislerin bir nevi belkemiği vazifesini görüyor diyebiliriz. İşte bu uygulama, en sonucunda 11 haneli yüklenme sayısına ulaşmış oldu.

Google’ın bu servisi, bundan aşağı yukarı 3 sene kadar önce 5 milyar yüklenmeye sahipti. O dönemde aktif Android aygıt adedi 2 milyar civarındaydı. Şimdi aygıt adedinin 2,5 milyara ulaşmasıyla beraber yüklenme adedinde de yeni bir rekor kırıldı.

Yorum Gönder

0 Yorumlar