Bunebe 728x90

Instagram, TikTok'un En Büyük Rakibi Olacak

Instagram, kullanıcılarına TikTok benzeri bir deneyim sunacak olan Reels isimli özelliğini kullanıma sundu. 50'den fazla ülkede iOS ve Android ekosistemi için birlikte sunulan bu özellik, 15'er saniyelik videoların çekilmesini ve bu videoların düzenlenmesini sağlıyor.

İnternet kullanımının, akıllı telefon ve tabletlerin kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte sosyal medya platformları büyük bir önem kazandı. Ancak son zamanlarda, sosyal medya platformları arasında çok büyük bir rekabet var. Özellikle de ABD yönetiminin Çinli TikTok'a karşı açtığı savaş, bu rekabetin boyutunu ciddi anlamda artırdı. Şimdiyse Instagram, TikTok kullanıcılarını kendine çekmek için hazırladığı yeni bir özelliğini kullanıma sundu.

Instagram, yeni özelliği "Reels" olarak isimlendiriyor ve kullanıcılara TikTok'un neredeyse birebir kopyasını sunuyor. Kullanıcıların 15 saniyelik videolar çekebildikleri Reels özelliği ile birlikte Instagram içerisinde TikTok deneyimi yaşamak mümkün olacak gibi görünüyor. Şimdi hep birlikte, Instagram'ın yeni özelliğinin detaylarına yakından bakalım.
Kullanıcılar, Instagram'ın yeni özelliğini kullanarak TikTok benzeri videolar oluşturabilecekler. Üstelik Instagram geliştiricileri, kullanıcıların TikTok'tan vazgeçmelerini sağlayabilmek adına TikTok'taki bazı özellikleri bu özelliğe entegre etmişler. Mesela bir kullanıcı, Reels'i kullanarak Instagram'ın müzik kütüphanesinden müzikler kullanabiliyor. Ayrıca bu özellikle birlikte video geçişlerini pürüzsüz hale getiren bir araç da yer alıyor. 

Kullanıcılar, Reels'i kullanarak çektikleri videolarda artırılmış gerçeklik efektleri kullanabiliyorlar. Ayrıca zamanlayıcı ve geri sayım yeteneğine de sahip olan Reels, kullanıcılara daha rahat bir içerik oluşturma deneyimi sunuyor. Tüm bu özelliklere ek olarak bir kullanıcı, Reels aracılığıyla oluşturduğu içeriğin video hızını, belirli noktalarda diledikleri gibi değiştirebiliyorlar.Instagram'ın Reels özelliği ile çekilmiş 15 saniyelik videolar, gönderi ya da hikaye olarak paylaşılabilecek. Ayrıca kullanıcılar, Keşfet menüsü altından Reels videolarına da kolaylıkla erişebilecekler. Bu sayede kullanıcılar, Reels videolarıyla daha hızlı bir şekilde tanışma imkanı yakalamış olacaklar. 

Instagram, TikTok'u kendine getirdiği yeni özelliğini bugün itibarıyla hem iOS hem de Android kullanıcıları için sunmaya başladı. 50'den fazla ülkede hizmete giren özellik, kullanıcılar için çok daha farklı bir Instagram deneyimi yaşatacak gibi görünüyor. Bu özelliğe TikTok cephesinden nasıl bir karşılığın geleceği şu an için bilinmiyor ancak açıkça ifade etmek gerekiyor ki Instagram, içerik oluşturuculara en azından şimdilik TikTok'un yaptığı gibi ödeme yapmayacak. Özelliğin TikTok kullanıcılarını çekip çekmeyeceğini ise önümüzdeki günler gösterecek.

Yorum Gönder

0 Yorumlar