Bunebe 728x90

Instagram’dan Sahte Hesaplar İçin Önlem

Sosyal medyanın en hoş olmayan yanı şüphesiz sahte hesapların çok sayıda olması. Bunun önüne geçmek adına pek çok adım atan dev şirketler maalesef ki yeterli önlemleri alamıyor ve bu ”sahte hesap sorunları” devam ediyor. Bunların yanında Instagram sahte hesaplar için yeni önlemlerini devreye sokmaya kararlı. İşte Instagram’ın sahte hesapları engellemek adına alacağı önlem:

Instagram, bünyesinde yer alan bot ya da sahte hesapların kökünü kazımak için yeni adımlar atıyor. Instagram ”sahte hesap” olarak tanımlanan hesaplardan şüphelenirse, o kullanıcılardan kimliklerini doğrulamalarını isteyecek. Bu durumda daha sıkı önlemler alarak, sahte hesapların önüne geçilmiş olacak.
Yeni alınacak önlemler elbette bütün kullanıcılar için geçerli olmayacak. Yalnızca şüpheli olan yani, takipçilerinin büyük çoğunluğu hesabın bulunduğu bölge dışından geliyorsa, bu bir şüpheli hareket olarak tanımlanacak. Otomatik takipçi artışı da bu şüpheli davranışlardan birisi olarak konumlandırılıyor.Yeni paylaşılan kurallara göre, şüpheli hesaplardan ilk önce resmi bir kimlik doğrulaması istenecek. Eğer bu hesaplar doğrulamayı yapamazsa, Instagram’da yaptığı paylaşımları önce daha az takipçisine gösterecek, bu durum devam ederse de  söz konusu hesabı tamamen silebilir.
Facebook’un söz konusu hamlesinin ABD’deki 2020 seçimlerinde yanlış bilginin yayılmasını önlemek ya da propaganda amaçlı açılan hesapların önüne geçmek, bir diğer değişle kontrol altına almak, için yaptığı biliniyor. Instagram sahte hesaplar adına böyle bir adım atıyor ancak bir süredir Facebook bu doğrulama yöntemini kullanıyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar