Bunebe 728x90

Koronavirüs Hastası Olduğunu Bile Bile Düğüne Gitti

Koronavirüs tanısıyla evde karantina altına alınan düğün sahibi anne, kızının mutlu gününde kalabalığın arasına karışarak düğüne gelen insanlara virüs yaydı...

Olay geçen hafta Bursa' nın Yıldırım ilçesinde yaşandı. Yetkililerden gelen bilgilere göre, koronavirüs testi pozitif olan düğün sahibi anne, '' Hastalığım bilinirse düğüne kimse gelmez...'' diyerek bu durumu davetlilerden gizlemiş.

Ancak kısa bir süre sonra düğüne katılan davetlilerin bazılarında semptomlar ortaya çıktı. Filyasyon ekipleri, soruşturma yaptıkları hastalara, '' Nerelere gittiniz, en son hangi toplu davete katıldınız, kimlerle temas ettiniz?'' sorularını sorduktan sonra test yaptı.

Test sonuçlarının pozitif çıkmasının ardından düğün sahipleri araştırılmaya başlanınca gerçek ortaya çıktı. Meğerse düğün sahibi kızın annesi pozitif vakaymış ve ev karantinasına alınmış. Yani hastalık gelinin annesinden bulaşmış düğüne gelen bazı davetlilere.Biliyorsunuz, pandemi döneminde vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla insanların toplu olarak bulundukları bazı umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması, düğün, konferans, seminer ve toplantıların geçici süreliğine ertelenmesi başta olmak üzere birçok farklı tedbir alınmıştı.

Ancak normalleşme sürecine girdiğimiz 1 Haziran tarihinden itibaren sanki salgın bitmiş, sanki hastalık ortadan yok olup gitmiş gibi eski düzene geçmeye kalkıştık! 

Filyasyon ekipleri, Yıldırım bölgesindeki vaka artışı için de "Aslında asıl problem, Yıldırım bölgesinde denetimlerin sıkı yapılmaması. Zaten hasta profili belli ve önlem alınmayınca da iyice umursamaz hale geliyorlar. Hastalığı hafif atlatan insanlar etrafına bunu basit bir şekilde geçirdiğini anlatınca da işin kolayına kaçıyorlar! Yaptırım olmayınca ciddiye alınmıyor! Bu koşullarda hastalığın bitmesi değil azalması bile zor!.." diyorlar.


Yorum Gönder

0 Yorumlar