Bunebe 728x90

Okulları Açmak Sağlık Açısından Risk Taşıyor

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, okulların açılması, gelecek kısıtlamalar ve toplu taşımanın tehlikesiyle ilgili bazı önemli açıklamalarda bulundu. Özlü, okulların eskisi gibi açılmasının koronavirüs bulaşı riskini önemli ölçüde artıracağını söyledi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, okulların açılmasıyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Eskisi gibi okulların açılmasının sağlık açısından ciddi risk taşıdığını söyleyen Özlü, Türkiye’de tekrar çeşitli kısıtlamaların gelmesiyle ilgili de merak edilen sorulara yanıt verdi. 

Bilim Kurulu Üyesi Özlü,Pandemi hız kesmedi. 300 binlere yakın yeni olgu çıkıyor dünyada. Güvenli bir noktada olmadığımız aşikar.” dedi. En iyilerden olan Avrupa’da da son dönemde yeniden sayıların arttığını belirten Özlü, “Türkiye’de de vaka sayıları arttı, artıyor. Bayramın etkisini göreceğimiz, nümüzdeki günlerde bu sayının daha da artmasını bekliyorum ben. Tehlike aynen devam ediyor.dedi. Milyonlarca öğrenciyi ve bu öğrencilerin ailesini yakından ilgilendiren okulların açılma durumuyla da ilgili açıklama yapan Özlü, üniversiteler de dahil edildiğinde yaklaşık 26 milyon gencin okula gideceğini belirterek, “Bu da haftanın 5 günü en az 5 - 6 saat 26 milyon insanın kapalı mekanlarda olması demek. Bu her gün tekrarlanacak. Dolayısıyla bulaşma konusunda önemli bir karşılaşma ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı. 

Bilim Kurulu Üyesi, Açıklamalarının Devamında Şöyle Söyledi : 

Bu da önümüzdeki süreçte yayılma ile ilgili endişelerimizi arttırıyor. ‘Okullar açılmasın’ denilebilir evet. Ama düşünün ki 26 milyon gencin hayatından bir seneyi çalmaya hakkımız var mı?

Eskisi gibi okulları da açmak sağlık açısından ciddi risk taşıyor. Bu kararı Milli Eğitim Bakanlığı verecek; ama her halükarda önceki yıllardaki gibi olmayacağını söyleyebilirim.

Daha esnek, daha kontrollü hibrit yöntemler kullanılabilir. Bulaşma riskini azaltacak tedbirler alınacağını düşünüyorum. Ama okullarda ne yaparsak yapalım risk yok olmayacaktır, hep olacaktır.

Ama şöyle de düşünelim; risk her yerde var, sadece okullarda değil. Ama okullardaki risk çok daha fazla. Bu riski kontrol etmek mümkün olursa hasarı azaltabiliriz.

Güz mevsiminin gelmesiyle de diğer solunum yolu enfeksiyonlarında bir artış olacak. Hastane başvuruları ve sağlık sistemi üzerindeki yük artıyor.

 İnsanlar açık alanlardan tekrar kapalı alanlara dönecekler, oralarda bulaş riski artacak. Dolayısıyla güz mevsiminde daha da rakamın yükselmesi bekleniyor.
Önümüzde çetin dönem var bunu görmemiz lazım. Tedbirlere dikkat etmemiz gerekiyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar