Bunebe 728x90

Patlama Öncesi ve Sonrasının Uydu Görüntüleri Yayınlandı

Beyrut'ta iki gün önce akşam saatlerinde meydana gelen devasa çaplı patlamanın öncesini ve sonrasını gösteren uydu görüntüleri yayınlandı. Görüntüler, yaşanan olayın ne kadar şiddetli olduğunu ve bölgenin ne hâle geldiğini açıkça gözler önüne seriyor.

Ortadoğu ülkesi Lübnan'ın başkenti olan Beyrut, dün akşam saatlerinde meydana gelen devasa şiddetli bir patlama ile sarsıldı. Beyrut limanında yaşanan patlama ile çevredeki çoğu bina ve araçta ağır hasarlar meydana gelirken, patlama sonu yüzlerce metre yüksekliğinde mantar bulutu oluştu. Patlamanın şiddetini gösteren bu anlar, sosyal medyada milyonlarca kez izlendi.

Beyrut'ta yaşanan bu şiddetli patlamanın, limanda bulunan 2 bin 750 ton ağırlığındaki amonyum nitrat maddesinin patlaması nedeniyle gerçekleştiği düşünülüyor. Patlama sonrası 5 bin kişi yaralanırken, 135 kişi hayatını kaybetti. Olayın gerçekleştiği liman ise tam bir enkaz alanına dönüştü. Şimdiyse bu bölgenin patlama öncesi ve sonrası uydu görüntüleri yayınlandı.

Patlama Öncesi Görüntüler
Limanın tamamen kullanılamaz olduğu, çevredeki birçok ev ve işyerinin değerlendirilemez hâle geldiği patlamanın bilançosunun da oldukça yüksek olduğu düşünülüyor. Kentin büyük bir bölümünde yıkıma neden olan patlama ile ilgili konuşan Vali Marvan Abboud, kayıpların maddi karşılığının toplamda 10 ila 15 milyar dolara çıkabileceğini söyledi.

Patlama Sonrası GörüntülerYerel basında, çok sayıda kişinin yıkılan binaların enkazının altında kaldığı ifade ediliyor. Bu noktada gün içerisinde yaptığı açıklamada gözyaşlarını tutamayan Vali Aboud, patlama sonrası 250-300 bin kişinin patlama sonrası evsiz kaldığını belirtti. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir görgü tanığı ise "Buradaki binaların hepsi yıkıldı. Karanlıkta cam ve enkazın üzerinde yürüyoruz" dedi.

Patlamanın ardından aralarında Türkiye, İngiltere ve Fransa'nın da bulunduğu çok sayıda ülke geçmiş olsun mesajları paylaştı. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AFAD koordinasyonunda Lübnan'a tıbbi ve insani yardım gönderileceğini, yaralıların tedavisi için ise 20 kişilik uzman doktor ekibinin bugün Lübnan'a hareket edeceğini belirtti.  

Yorum Gönder

0 Yorumlar