Bunebe 728x90

TikTok Yasaklanıyor !

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, TikTok'u ABD'de yasaklamak için harekete geçeceğini duyurdu. Trump, kararname imzalamasının ardından yasağın 24 saat içinde resmileşebileceğini söyledi.

ABD yönetimi tarafından dile getirilen TikTok'un engelleneceği ifadeleri bu sefer gerçeğe bir hayli yaklaşmış görünüyor. ABD Başkanı Donald Trump, gazetecilere yaptığı açıklamada cumartesi günü TikTok'u yasaklamak için harekete geçeceklerini dile getirdi.

Şu anda acil durum ekonomik yetkilerine sahip olduğunu vurgulayan Trump, TikTok'u yasaklamak için bu yetkilerini kullanacağını ya da bir başkanlık kararnamesi imzalayacağını ifade etti.TikTok, geçtiğimiz aylarda ABD yönetimi tarafından birçok kez kullanıcı verilerini Çin Komünist Partisi ile paylaşmakla suçlanmıştı. Hâlihazırda kullanıcı verileri gizliliği konusunda sorunlar yaşayan şirket ise kendilerine yöneltilen bu iddiaları her seferinde yalanlamıştı.

TikTok, kendisine yöneltilen bu suçlamalardan kaçınmak için üst düzey bir Disney yöneticisi olan Kevin Mayer'i CEO olarak atamış, ayrıca New York ve Los Angeles'ta da ofisler açmıştı. Ancak görünüşe göre şirket, tüm bu hamlelerine rağmen Trump yönetiminin radarından kurtulmayı başaramadı.

TikTok, bundan önce Çin ve Hindistan arasındaki gerilimin de kurbanı olmuştu. İki ülke arasında yükselen tansiyon sonrası Hindistan, aralarında TikTok'un da bulunduğu onlarca Çin menşeili uygulamayı ülkesinde engellemişti. 2019 istatistiklerine göre TikTok'un en çok kullanıldığı Hindistan. Uygulamanın en çok kullanıldığı ikinci ve üçüncü ülkeler ise sırasıyla ABD ve Türkiye.

Yorum Gönder

0 Yorumlar