Bunebe 728x90

Toshiba, Bilgisayar Üretimini Sonlandırdığını Duyurdu

Dizüstü bilgisayarlar konusu ile ilgili bir devrin lideri ünvanına sahip olan Toshiba, 2018’de dizüstü bilgisayar bölümünün büyük bölümünü sattığı Sharp’a elinde kalan son payları da sattı. Şirket, bu noktadan sonra dizüstü bilgisayar işine son verdiğini açıkladı.

İlk olarak 1985 senesinde dizüstü bilgisayar üretmeye başlayan ve Türkiye’de de çok fazla sayıda ürün satışı yapan Toshiba, resmi olarak dizüstü bilgisayar işinden ayrıldı. 1990’larda Satellite serisinde son derece dayanıklı ve sağlam, iş amacıyla kullanılmak üzere dizüstü bilgisayarlar yapan şirket, daha sonrasında Portégé serisiyle de daha küçük, ince ve hafif bilgisayarlarla karşımıza çıktı.

Bu dizüstü bilgisayarlarla 1990’ların sonlarında laptop sektöründe lider olan firma, 2000’lerin büyük bir bölümünde yerini korumuş olsa da 2010’lu senelerden sonra rakiplerine karşı başarı sağlayamadı.

2000’li senelerde Lenovo’nun ThinkPad ve Apple’ın MacBook serisine karşı güç kaybeden Toshiba, Dell ve HP gibi yapımcılara de piyasa payını kaptırmaya başladı. 2010’lu senelerde dizüstü bilgisayar satışlarında Lenovo, Dell ve HP’nin hakimiyet kurması üstüne satışları iyice düşen Toshiba, 2018’de PC iş birimin yalnızca 36 milyon dolara Sharp’a sattı.

Toshiba’nın bu satın alımdan geriye kalan opsiyonlu 19,9’luk hissesi de 30 Haziran’da Sharp doğrulusunda satın alındı. Şirketin, tüm bu vakitçe en çok eleştirildiği nokta tüketici gereksinimlerini göz önünde bulundurmaması olmuştu.
2018’de payların büyük bölümünü satın aldıktan sonra şirketin ismini Toshiba’nın Japonya’da kullandığı bir ürün adı olan “Dynabook” olarak değiştiren Sharp, piyasaya yeni modeller getirerek markayı tekrardan canlandırdı. Bu başarılı işlerin sonrasında Sharp, Toshiba’nın elinde kalan yüzde 19,9’luk hisseyi de satın alma seçeneğiyle kendi bünyesine kattı. Bu perşembe günü oluşturulan bildirime göre Toshiba, salı günü bu payları tamamiyle Sharp’a devretti.

Bu hal bize işaret ediyor ki Toshiba’nın bir PC satıcısı olarak geçirdiği vakit bundan sonra tamamıyla sona ermiş oluyor. Piyasada hala Toshiba marka dizüstü bilgisayarlar bulunabilir, fakat şirket bundan sonra marka adı altında yeni bilgisayarlar geliştirmeyecek.

Yorum Gönder

0 Yorumlar