Bunebe 728x90

Yamaha Zincir Yerine Sıvı Dolaşım Sistemli Motorsiklet Üstünde Çalışıyor

Yamaha'nın üzerinde çalıştığı açığa çıkan bir motosiklet projesi, günümüz motosikletlerini bambaşka bir noktaya taşıyacak gibi görünüyor. Motosikletlerin zincir ya da kayış gibi güç aktarma organlarını kaldıran tasarım, bunun yerine sıvı tahrik sistemi kullanıyor. Bu sistem, bazı avantaj ve dezavantajlara sahip.

Motosiklet sektörünün önemli temsilcilerinden bir tanesi olan Yamaha, ilginç bir proje üzerinde çalışıyor gibi görünüyor. Bu proje, temelinde suya ihtiyaç duyan bir motosiklet tasarımını temsil ediyor. Bu tür bir proje gerçek olur mu bilinmez ancak motosiklet hayranlarının suyla çalışan bir motosiklet fikrini fazlasıyla beğeneceklerinden eminiz.

Yamaha'nın söz konusu projesi, ilk kez 2016 yılında ortaya çıkmış. Şirket, o dönemlerde bu projeyi sadece teorik bir tez olarak hazırlamış. Fakat ortaya çıkan bilgiler ve Yamaha'nın proje üzerindeki düşünceleri, bugüne kadar alıştığımız motosiklet tasarımını bambaşka bir noktaya getiriyor. Dilerseniz hemen, Yamaha'nın projesine ve diğer detaylara yakından bakalım.

Yamaha'nın oluşturduğu konsept için suyla çalışıyor ya da su motoruna sahip olan bir ürün demek pek de doğru değil. Çünkü oluşturulan konsept tasarım, arka tekere güç sağlayan zincir, kayış ya da şaft tahrikini değiştiriyor. Bu değişim, su basıncından faydalanan bir hidrolik sistem içerdiği için de motosiklet, suyla çalışıyor gibi düşünülüyor. Bu projenin tamamen suyla çalışan değil, su pompasına ihtiyaç duyan bir motosiklet olduğunu ifade edebiliriz.

Yamaha'nın konsept motosiklet tasarımında kullanılan ve suyun pompalanmasını sağlayan şey, aslında motosikletin motorunu temsil ediyor. Buraya kadar anlattıklarımız şu an için mantıksız gibi görünse de aslında geçmiş dönemlerde ortaya konan iki proje, su kaynaklı tahrik sisteminin nasıl olabileceğini gözler önüne seriyor. Dilerseniz hemen, su kaynaklı tahrik sistemleriyle ilgili projelere yakından bakalım.2018 yılında, Avustralya'da sahip olduğu 6 tekerden çekişe sahip olan bir arazi aracı tanıtıldı. Bu araç, Ferox Azaris olarak isimlendiriliyordu ve gerçekten de alışılmış arazi araçlarından farklıydı. Çünkü geliştirici ekip, bu aracı tekerlek içi sıvı tahrik sistemini sergilemek için tasarlamıştı. Şirketin iddiasına göre araçta kullanılan motor, tam yüzde 98 verimle çalışıyordu. Bu da gaza dokunulduğu anda tepki ve yüksek güç anlamına geliyordu.

Yamaha'nın sıvı tahrik sistemli motosiklet projesi, her iki tekere de güç sunmanın yanı sıra başka avantajlara da sahip. Örneğin bu tür bir motosiklet, geleneksel motosikletlerden daha şık bir tasarıma sahip olacak. Çünkü bu motosiklette yağlı zincirlere yer verilmeyecek. Ayrıca bir elektrik motoru ya da farklı bir yanmaya sahip olan motor, bu tür bir motosiklete hayat verecek.

Yamaha'nın sıvı tahrik sistemine sahip olan bir motosiklet tasarlayıp tasarlayamayacağı şu an için belirsizliğini koruyor. Aslına bakacak olursak Azaris'in geliştiricisi Ferox da uzunca bir süredir sessizliğini koruyor. Yani şirket, bazı sorunların üstesinden gelip Azaris'i bir ürün haline getirememiş olabilir. Eğer durum böyle ise Yamaha'nın çılgın projesinin kağıt üzerinde kalmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar